طراحی و ساخت مولتی روتور با قابلیت حمل محموله‌های سنگین

با توجه به جذابیت‌های بسیار زیاد روتورکرفت‌ها، کاربری آن‌ها در زندگی بشر روزبه‌روز در حال افزایش است که در حال حاضر می‌توان به نقش‌آفرینی این دسته از محصولات در زمینه‌های درمان(کمک‌یار پزشک)، صنایع دفاعی، شستشو و آتش‌نشانی، پست محصول، در حوزه کشاورزی برای بررسی رشد گیاهان و سمپاشی، فیلمبرداری و ساخت مستند، شناسایی و حمل‌ونقل شهری نیز اشاره کرد.

با توجه به گستره وسیع اثرگذاری این دسته از پرنده‌ها، تحقیقات در دنیا روی این محصولات به‌شدت در حال رشد و توسعه است، به‌طوری که شرکت‌های بزرگ مثل بوئینگ و ایرباس در حال ایده‌پردازی برای ساخت نفربرهایی با ساختار مولتی‌روتور هستند و حتی چند نمونه از نوع نفربر با مکانیزم مولتی‌روتورها نیز ساخته شده‌اند که می‌توان به پرنده چانگ ۱۸۴[۱] اشاره کرد. بنابراین طراحی و ساخت مولتی‌روتورها با قابلیت حمل وزن بالا برای کاربردهایی مثل سمپاشی مزارع، شستشو و بازرسی با استفاده از تجهیزات سنگین، پست محصولات و … یک ضرورت می‌باشد که کشور ما نیز باید در این عرصه به فناوری‌های هدایت و کنترل این سامانه‌ها دست پیدا کند.

  • هدف از اجرای طرح، طراحی و ساخت یک روتورکرفت با قابلیت حمل محموله‌های سنگین برای کاربردهای بازرسی‌های تخصصی با نصب تجهیزات سنگین، دلیوری محصول، سمپاشی و … می‌باشد که یک گام برای نزدیک‌شدن به ساخت نمونه با قابلیت حمل کاربر می‌باشد.
  • مزیت‌های طرح:
  • قابلیت نصب تجهیزات سنگین برای افزایش کاربری پرنده(در حوزه تصویربرداری، بازرسی فرودگاه، سمپاشی مزارع، بازرسی خطوط انتقال نفت و گاز، بازرسی خطوط انتقال برق، کاربری‌های دفاعی)
  • نزدیک‌شدن یک گام به ساخت مولتی‌روتورنفربر با افزودن پیشرانش‌های سوختی
  • ایجاد بستری برای جهشی بزرگ در صنعت حمل‌ونقل کشوری
  • قابل استفاده به‌عنوان فرودگاه سیار برای پهپادهایی که به لانچر نیاز دارند

 

 

[۱] Chang 184