switchblade uav

طراحی و ساخت پهپاد با بال تاشو

طراحی و ساخت پهپاد عماد

(پرنده بدون سرنشین با مکانیزم بال تاشو به‌همراه لانچر)

 

 

به‌طور معمول پرواز پهپادهای بال ثابت به دو صورت دست‌پرتاب و یا با استفاده از باند فرود انجام می‌شود. زمانی که از مکانیزم دست‌پرتاب برای یک پهپاد بال ثابت استفاده می‌شود، دقت پرتاب کاربر از اهمیت بالایی برخوردار است و کوچکترین اشتباه در پرتاب ممکن است منجر به ناکامی ماموریت شود و خسارات جبران‌ناپذیری را به‌وجود بیاورد. چالش بعد پهپادهای دارای بال ثابت دست پرتاب، حجم بالای فضای اشغالی می‌باشد که حمل و نقل آن‌ها را با مشکل مواجه می‌کند و اگر بال‌های پرنده هنگام حمل و نقل بازشود، راه‌اندازی پرنده برای اجرای ماموریت طولانی می‌شود که در زمان‌های حساس مشکلات عدیده‌ای را فراهم می‌آورد.

از راهکارهایی که دنیا در حال پیش‌روی به سمت آن است، ساخت پهپادها با قابلیت تاشو بودن بال و دم می‌باشد که به پهپادهای سوئیچ‌بلید[۱] مشهور هستند. این پهپادها از طریق لانچر پرتاب می‌شوند و خطاهای انسانی در آن دخالت ندارد که این موضوع قابلیت اطمینان عملیات را افزایش می‌دهد. با توجه به تاشو بودن بال و دم در این نوع پهپادها، امکان استفاده از تعداد بالای آنها در یک محدوده کوچک به‌صورت رک نیز وجود دارد. با توجه به وجود لانچر، می‌توان محموله قابل حمل پهپاد را نیز افزایش داد، زیرا لانچر سرعت اولیه موردنیاز برای پرنده را تا حد خوبی تامین می‌کند. وجود مکانیزم بال و دم تاشو در پهپاد حجم پرنده را کاهش داده و امکان حمل و نقل آن را برای کاربر آسان می‌کند. همچنین وجود لانچر برای پهپاد منجر به کاربری آسان، حذف خطاهای انسانی و افزایش قابلیت اطمینان ماموریت می‌شود.

هدف از اجرای این طرح، توسعه یک پلتفرم  برای استفاده در شرایط محیطی سخت به‌منظور افزایش سرعت آماده‌سازی، افزایش قابلیت اطمینان ماموریت، کم حجم و قابل استفاده در تعداد بالاست.

مزیت‌های طرح:

  • تسریع و تسهیل انجام یک ماموریت
  • بالا بردن شانس موفقیت ماموریت
  • کاربری آسان
  • کم‌حجم و قابل استفاده در تعداد بالا

کاربردها:

صنایع دفاعی، پایش‌های محیطی هنگام وقوع زلزله، آتش‌سوزی، سیل، نقشه‌برداری و …

 

 

 

[۱] Switchblade UAV

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *