پروژه مشترک 

چگونه یک پروژه رو با دیگران به‌صورت مشترک انجام بدهیم؟

 1. امروزه انجام یک پروژه عملی هزینه و تجربه بالایی را طلب می کند که در کمتر گروه و افرادی به طور کامل موجود است .
 2. یکی از بهترین روش ها تقسیم هزینه ها و کارها با دیگران است تا هر کس هر پتانسیلی دارد وارد گود کند.
 3. آزمایشگاه پرنده های بدون سرنشین برای انجام پروژه های خود از این روش استفاده می کند.
 4. از همه بهتر برای همکاران آزمایشگاه این است که می توانند بدون داشتن پیش نیاز و تجربه ، با هزینه به مراتب کمتر یک دانش عملی عالی را بدست آورند.
 5. ابتدا بخش تئوری و طراحی پروژه توسط آزمایشگاه انجام می شود و در مرحله اجرا و ساخت این پروژه ها با کمک دیگران انجام خواهد گشت .
 6. پروژه ها به سه دسته A , B , C  تقسیم می شوند و در تمام انها علم و دانش از آزمایشگاه و هزینه های انجام توسط همکاران تامین می شود .
 7. در پروژه های دسته A تمام اطلاعات طراحی و آموزش ها در اختیار همکاران قرار خواهد گرفت و در نهایت هر آنچه از محصولات باقی بماند برای همکار آزمایشگاه خواهد بود .
 8. در پروژه های دسته B که دارای سطح علمی بالاتری هستند اطلاعات کامل در اختیار همکاران قرار نمی یگیرد و در نهایت آنچه از پروژه باقی می ماند متعلق به آزمایشگاه است.
 9. در پروژه های دسته C سطح علمی کار نسبتا بالا بوده و یا انجام پروژه به صورت دوره تعریف می گردد ، در این پروژه ها اطلاعات غیر نیاز برای همکار شرح داده نشده و علاوه بر محصول نهایی هزینه جداگانه ای دریافت می شود .
 10. در نهایت بعد از انجام هر پروژه ارتباط قطع نشده و علاوه بر دادن گواهی تاییده شده از آزمایشگاه ، اولویت شرکت در دیگر پروژه ها نیز به همکاران سابق داده می شود.

قوانین پروژه های اشتراکی :

 1. تمامی هزینه های پروژه من جمله هزینه های کارگاه و مواد مصرفی آزمایشگاه بر عهده همکاران است .
 2. باید در نظر داشت که این پروژه ها پژوهش های آزمایشگاه پرنده های بدون سرنشین بوده و احتمال شکست در آن وجود دارد. در صورت شکست در مراحل پروژه ادامه همراهی به اختیار همکاران است .
 3. روز های کار پروژه طبق توافق بر گزار می شوند و روز ثابتی برای پروژه وجود ندارد . آزکایشگاه نیز بدون هماهنگی با همکاران فعالیتی روی پروژه انجام نخواهد داد .
 4. روز های کار با توافق بیش از نیمی از همکاران پروژه برگزار می شود و بدلیل حجم بالای فعالیت های ساختی زمان اولویت مهمی نسبت به حضور همه گیر دارد.
 5. رعایت قوانین و نظم آزمایشگاه ضروری است .
 6. باید توجه داشت که این پروژه ها ، آینده نگرانه و پژوهشی بوده و اعضای آزمایشگاه نیز تسلط ۱۰۰ درصدی روی مسئله نخواهند داشت اما انجام درست پروژه را قبل از شروع پروژه تضمین می کنند .
 7. زمان اجرای پروژه قبل از انجام پروژه مشخص می شود اما بدلیل اتفاقات پیش بینی نشده ممکن است بیش از انتظار گردد .
 8. مسئولیت حفظ و نگهداری وسایل و تجهیزات پروژه که توسط همکاران خریداری میشود بر عهده خود همکاران است.
 9. اعضای آزمایشگاه می بایست غیر از اطلاعات هدف گذاری ، فروش و کارفرمای پروژه تمام اطلاعات آموزشی و علمی مرتبط پروژه را در طول پروژه در اختیار همکاران بگذارد.