خانه / مقالات / آشنایی کلی با کامپوزیت‌ها

آشنایی کلی با کامپوزیت‌ها

*****

برای ثبت‌نام کارگاه آموزشی کامپوزیت اینجا کلیک کنید

*****

کامپوزیت‌ها در دسته‌بندی مواد، جزء مواد پیشرفته می‌باشند که کاربردهای آن‌ها در صنایع و زمینه‌های مختلف روزبه‌روز در حال گسترش است. کامپوزیت، ماده همگنی بوده که از ترکیب دو یا چند جزء، جهت دستیابی به خواص متالورژیکی مطلوب به وجود آمده است. این اجزاء در مقیاس ماکروسکوپی با هم ترکیب شده ولی در یکدیگر قابل حل نیستند. بیشتر کامپوزیت‌ها از دو جزء ساخته می‌شوند:

 1. زمینه: جزء پایه در کامپوزیت‌ها را زمینه می‌نامند.
 2. تقویت‌کننده: جزء افزودنی به زمینه کامپوزیت‌ها را تقویت‌کننده می‌نامند. تقویت‌کنندهها عموما محکم‌تر و صلب‌تر از ‌زمینه بوده و در حقیقت خواص مطلوب کامپوزیت را در آن ایجاد می‌کنند. چون ذرات تقویت‌کننده اغلب به‌طور مجزا در زمینه قرار می‌گیرند، زمینه، وظیفه تقسیم نیرو را بین آن‌ها بر عهده دارد. 

خواص کامپوزیت‌ها

 •  استحکام ویژه

این پارامتر استحکام ماده را در ارتباط با وزن آن نشان می‌دهد. برای مثال، برخی کامپوزیت‌ها مانند فایبرگلاس دارای مقاومت به ضربه بسیار بالاتری نسبت به فولاد و تیتانیوم، در مقایسه با وزن به‌کاررفته از هر کدام از آن‌ها می‌باشد.

 • قیمت

برخی از محصولات کامپوزیتی دارای قیمت کمتری از محصولات مشابه فلزی هستند ولی باید خاطر نشان کرد که در برخی از کامپوزیت‌های پیچیده که کیفیت بسیار خوبی دارند، هزینه ساخت آن‌ها بسیار گران می‌باشد.

 •  فرآوری

 در مقایسه با فرآوری فلزات که نیازمند مقادیر بالاتری انرژی گرمایی می‌باشد، کامپوزیت‌های زمینه فلزی و پلیمری نیازمند انرژی کمتری برای شکل‌گیری و یا عمل‌آوری هستند. برخی از کامپوزیت‌ها در دمای پایین قابلیت فرآوری داشته و وقتی پخت می‌شوند دارای خواص ضربه‌ای بالا و مقاومت حرارتی خوبی می‌شوند.

مزایا و معایب کامپوزیت‌ها

مزایای کامپوزیت‌ها

 • داشتن نسبت استحکام به وزن و نسبت سفتی به وزن بالا
 • غیرخورنده، غیر مغناطیسی بودن
 • دارای خاصیت جذب انرژی مناسب
 • دارای عمر خستگی بالا
 • توانایی قرار دادن سنسور درون مواد جهت کنترل کارکرد درست یا نادرست کامپوزیت
 • سهولت در ساخت ساختارهای با اشکال پیچیده

معایب کامپوزیت‌ها

 • قیمت بالای مواد خام و فرآیند ساخت
 • تافنس (مقاومت در برابر ضربه) پایین
 • آلایندگی محیط زیست مخصوصا در مورد کامپوزیت‌های زمینه پلیمری

کاربردها

امروزه، خودروهايی ساخته می‌شود كه تماماً كامپوزيتی هستند. استفاده از كامپوزيت‌ها در اين كاربرد، به علت ويژگی‌هایی چون وزن کمتر، درنتيجه سوخت كمتر و عمر طولانی‌تر آن‌هاست. با توجه به پايداری بسيار زياد كامپوزيت‌های پايه پليمری و مقاومت بسيار خوب آن‌ها در محيط‌های خورنده، اين كامپوزيت‌ها، كاربردهای وسيعی در صنايع دريايي پيدا كرده‌اند. از آن جمله، می‌توان به ساخت بدنه قایق‌ها و كشتی‌ها و تأسيسات فراساحلي اشاره داشت. استفاده از كامپوزيت‌ها در اين صنعت، حدود 60% صرفه‌جویی اقتصادی داشته است كه علت اصلی آن مربوط به پايداری اين مواد است.

صنعت ساختمان، پرمصرف‌ترين صنعت برای مواد كامپوزيتی است. استخرهاي شنا، وان حمام، سينك ظرفشويی و دست‌شويی، كف‌پوش، نماپوش، سقف‌پوش، برج‌های خنك‌كننده و … همگی كامپوزيت‌هاي پايه پليمری هستند. سبكی، سهولت شكل‌دهی، مقاومت در برابر خوردگی و قابليت آب‌بندی، از ويژگی‌های كامپوزيت‌هايی است كه در صنعت ساختمان به‌كار می‌رود.

ساخت بدنه هواپيما، ساخت پره‌های توربين بادی و پره‌های هلی‌کوپتر و پوشش رادار هواپيما, از کاربردهای کامپوزيت, در صنعت هوافضا است. اين مواد, درصنعت نفت و گاز نيز به‌منظور ترميم و تقويت سازه‌های فرسوده و ترميم لوله های فرسوده نفت و گاز به‌کار می‌روند.

طبقه‌بندی کامپوزیت‌ها بر مبنای فاز زمینه

۱. کامپوزیت‌های زمینه پلیمری

به دلیل قابلیت شکل‌پذیری آسان، وزن کم و خواص مکانیکی مطلوب، پلیمر به‌عنوان یک ماده آیده‌­ال در زمینه کامپوزیت‌ها به‌شمار می‌رود. رایج‌ترین زمینه‌های پلیمری، رزین‌های اپوکسی و رزین‌های پلی‌استر هستند. از این رو رزین‌هایی که توانایی کار در دمای بالا را دارند به‌طور گسترده مورد توجه قرار دارند. چنان‌چه مواد زمینه از جنس پلاستیک باشد، به این کامپوزیت‌ها، پلاستیک‌های مقاوم شده نیز گفته می‌شود.

۲- کامپوزیت‌های زمینه فلزی

استحکام بالا، چقرمگی شکست و سفتی از جمله خواصی است که موجب گسترش مصارف کامپوزیت‌های زمینه فلزی در مقایسه با کامپوزیت‌های زمینه پلیمری شده است. این مواد مقاومت بیشتری در محیط‌های خورنده و درجه حرارت‌های بالا نسبت به پلیمرها دارند. بیشتر فلزات و آلیاژها می‌توانند به‌عنوان فاز زمینه در کامپوزیت‌ها استفاده شوند. تیتانیوم، آلومینیوم و منیزیم از جمله فلزات مرسومی هستند که عموما در کامپوزیت‌های مصرفی در قطعات هواپیما به‌عنوان تقویت‌کننده به‌کار می‌روند. چنان‌چه کامپوزیت زمینه فلزی با استحکام بالا مورد نیاز باشد، لازم است که از تقویت‌کننده‌هایی با مدول بالا استفاده شود. نقطه ذوب، خواص فیزیکی و شیمیایی کامپوزیت‌ها در دماهای مختلف، تعیین‌کننده دمای مناسب برای استفاده از آن‌ها می‌باشد.

۳. کامپوزیت‌های زمینه سرامیکی

سرامیک‌ها به‌عنوان مواد جامدی که پیوندهای یونی بسیار قوی و در برخی موارد پیوندهای کوالانسی دارند، شناخته می‌شوند. نقطه ذوب بالا، مقاومت در برابر خوردگی مناسب، پایداری در دمای بالا و استحکام فشاری خوب، باعث شده است که کامپوزیت‌های زمینه سرامیکی در ساختار قطعاتی که در دمای بالاتر از ۱۵۰۰ درجه سانتیگراد کار می‌کنند، مورد استفاده قرار بگیرند.

مدول الاستیسیته بالا و کرنش کششی پایین در اکثر مواد سرامیکی منجر به شکست این قطعات می‌شود، لذا استفاده از تقویت‌کننده‌هایی که استحکام را بهبود ببخشند، لازم به‌نظر می‌رسد که بدین منظور تقویت‌کننده‌هایی با مدول الاستیسیته بالا توصیه می‌شود. چنانچه سرامیک زمینه ضریب انبساط حرارتی بالاتری از مواد تقویت‌کننده داشته باشد، این امر منجر به عدم بالا رفتن استحکام در کامپوزیت تولیدی می‌گردد. بنابراین در انتخاب مواد تقویت‌کننده در تولید این نوع کامپوزیت‌ها، علاوه بر مدول الاستیسیته می‌بایست به ضریب انبساط حرارتی نیز توجه شود.

طبقه‌بندی کامپوزیت‌ها براساس نوع تقویت‌کننده 

۱. کامپوزیت‌های لایه‌ای

از لایه‌های مختلف مواد در کنار یکدیگر ساخته شده است. این لایه‌ها معمولا فلزی، سرامیکی و یا از پلیمرهای تقویت شده هستند که به‌صورت متناوب در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. سازه لایه‌ای را می‌توان بدون نیاز به فرآیندهای ساخت پیچیده تهیه و خواص جالبی از آن‌ها به دست آورد. به‌عنوان مثال برای ساخت تانک‌ها از سازه‌های لایه‌ای استفاده می‌شود.

۲. کامپوزیت‌های ذره‌ای

در این نوع کامپوزیت، فاز پراکنده شده از ذرات ریز تشکیل می‌شود. طیف وسیعی از ذرات برای استفاده در کامپوزیت‌ها کاربرد دارند ولی عمده ذرات مورد استفاده در کامپوزیت‌ها، ذرات اکسیدی به‌خصوص Al2O3 و ذرات غیراکسیدی مانند  SiC، TiC، C، B و WC است. این ذرات بسیار ارزان‌تر از رشته‌ها هستند و سبب افزایش صلبیت یا مدول الاستیک ساختار می‌شوند. استفاده از آن‌ها در کامپوزیت‌های فلزی و پلیمری سبب بالا رفتن استحکام و کاهش چقرمگی می‌شوند. همچنین ماسه و پودرهای رزینی در دسته تقویت‌کننده‌های ذره‌ای قرار می‌گیرند.

۳. کامپوزیت‌های الیافی

فاز تقویت‌کننده در این مواد رشته‌ای شکل هستند. این دسته از تقویت‌کننده‌ها بسیار گسترده‌اند و صنعت کامپوزیت‌های پیشرفته براساس این تقویت‌کننده‌های مصنوعی الیافی است. این تقویت‌کننده‌ها به دو بخش سیم و یا رشته – لیف تقسیم می‌شوند؛ چنانچه این الیاف فلزی باشند به آن سیم و چنانچه سرامیکی یا پلیمری باشند به آن رشته – لیف گفته می‌شود.

کاربرد سیم‌ها به علت داشتن دانسیته زیاد محدود است. به‌طور کلی دو نوع سیم در صنعت بیشترین استفاده را دارد که یکی تنگستن و دیگری الیاف کوتاه فولادی‌اند. تنگستن استحکام و مدول الاستیک بالایی داشته و در حجم بالا در صنایع لامپ‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. الیاف فولادی بسیار ارزان و استحکام و مدول الاستیک آن در حد متوسط بوده و در لنت‌های ترمز با توجه به محدود شدن مصرف آزبست، استفاده می‌شود.

۴. کامپوزیت‌های ورقه‌ای

در این کامپوزیت، فاز پراکنده شده در زمینه از ورقه‌های مسطح ساخته می‌شود. ورقه‌های فلزی در زمینه پلیمری می‌توانند هادی جریان الکتریسیته و حرارت باشند در حالی که ورقه‌های میکا و شیشه در زمینه پلیمری مقاوم در برابر حرارت و نارسانا می‌باشند.

۵. کامپوزیت‌های حجمی

در این نوع از کامپوزیت‌ها زمینه یک فاز پیوسته است و فاز تقویت‌کننده به‌صورت یک ماده ثانویه درون آن قرار دارد. کامپوزیت‌های سرمتی جزء این دسته محسوب می‌شوند که دارای ساختار متخلخل و اسفنجی سرامیکی بوده و فلز تقویت‌کننده درون تخلخل های آن وارد شده است. با این کار همان خصوصیات سرامیک‌ها با چقرمگی بیشتر به دست می‌آید.

نمونه‌ای دیگر از کامپوزیت‌های حجمی در روتور موتورهای الکتریکی قابل مشاهده است. این روتور می‌بایست مغناطیس شود؛ جنس روتور از گرافیت بوده که ضریب اصطکاک کمی داشته و حین چرخش جریان را منتقل می‌کند. هدایت الکتریکی گرافیت خیلی بالا نبوده پس آن را با تخلخل درست می‌کنند و در آن مقداری مس یا نقره می‌زنند.

برای ثبت‌نام کارگاه آموزشی کامپوزیت اینجا کلیک کنید

پیش ثبت نام دوره

 

کد تأیید

منابع:

alfaeo.ir

Mechanics of composite materials, by: R, M, Jones

درباره ی karsaza1602

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *